Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika ten na drzewo zaraz zmyka!

Widać wiele różnorodnych żyjątek i roślin, słychać szum drzew i odgłosy zwierząt, czuć zapach świerków i mchów, a na ciele lekki, przenikający wiaterek… Tak poczujemy się w lesie…

las6

Budzi spokój, jest miejscem wytchnienia i odpoczynku. Przebywając w gaju dostrzegamy tyle rzeczy że zapominamy o świecie w którym żyjemy na co dzień.  Spacer po lesie daje wiele dobrych wrażeń, możemy pooddychać świeżym powietrzem. Różne odcienie zieleni przynoszą odpoczynek  i dają ulgę naszym oczom, które są zmęczone ciągłym siedzeniem przed komputerem lub telewizorem. Warto się w słuchać w dźwięki jakie daje nam las –  szum liści na drzewach, stukanie dzióbka dzięcioła o korę dębu… Jesienią, pomimo szarugi spacer po lesie może być równie przyjemny jak latem. O tej porze roku nasze oczy mogą doświadczyć całej palety ciepłych barw… Mnie osobiście bardzo podobają się liście klonu, które są duże i mają ciekawy kształt. Jesienią są prześliczne, mają różnorodne kolory.

las4

Las to również tajemnica. Idziemy ścieżką lub ściółką pomiędzy drzewami widzimy pobliskie drzewa, skrawek nieba i nie wiemy co dalej. A może za tamtym dużym drzewem czyha wilk?

las7

Drzewa są wyjątkowe. Fascynujące jest to jak potrafią pobierać wodę z ziemi i pompować na sam czubek  do liści na wysokość nawet kilkudziesięciu metrów.

las3

Zapach lasu jest specyficzny. Drzewa wydzielają różnego rodzaju soki, żywice, garbniki które niosą aromat po lesie. Zapach młodych sosen, wilgoci, świeżości, aromaty świeżych ziół i ściółki leśnej są niepowtarzalne.

las2

Puszcza to ukochany dom wielu zwierząt. Sarny, jelenie, zające mają w lesie swoje kryjówki, gdzie mogą się schronić. Istotne jest to by zwierzęta miały dostęp do wody. Dla tego przepływająca rzeczka sprawia że las już nie jest zwykłym lasem, a leśnym rajem…

las5

Sarny, jelenie, zające, lisy, ptaki, wilki, żubry…. Tych zwierzątek jest bardzo dużo. Nie zapominajmy również o owadach. Zwierzęta leśne w zimie potrzebują pomocy. I tu ważną rolę odgrywają leśnicy, myśliwi i wolontariusze.

las8

Warto wspomnieć o grzybobraniu. Jest wielu miłośników grzybów, takich którzy lubią je zbierać a nie tylko zajadać..  Ja osobiście koneserem grzybiarstwa nie jestem i za nimi nie przepadam chodź udało mi się raz znaleźć okazałą sztukę. Na grzybach trzeba się znać wszak nie chcielibyśmy podać ukochanej rodzinie na obiad muchomora. Chodź muchomory są śliczne… czyż nie?

las 9

Las pełni wiele pożytecznych funkcji. Przede wszystkim chroni nas przed powodzią dzięki swoim właściwościom retencyjnym. Wpływa korzystnie na warunki pogodowe i klimatyczne. Kiedy jest upał i bardzo gorąco można schronić się w lesie. Długotrwałe upały wpływają negatywnie na las, trzeba uważać by nie wzniecić pożaru.

las1

Las rządzi się własnymi prawami. Środowisko leśne wraz z żyjącymi w nim stworzonkami żyją we wzajemnej harmonii. Chodź czasem  siebie zjadają to taka jest kolej rzeczy. Natomiast przykre jest to jak las cierpi przez ludzi. Wycinki drzew, pożary, polowania na zwierzęta niszczą życie toczące wśród drzew….

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s